اسمز معکوس

اسمز معکوس چیست؟

اسمز معکوس ( Reverse osmosis ) روشی است برای عبور دادن آب از یک غشاء نیمه تراوا با استفاده از فشار. وقتی در دو طرف یک غشاء نیمه تراوا، آبهایی با درجه ی خلوص متفاوت وجود داشته باشند به صورت طبیعی آب از سمت با غلظت کمتر به طرف آب با غلظت بالاتر حرکت می کند. حال در صورتی که فشاری بیشتر از فشار اسمزی به آب وارد کنیم، جریان حرکت آب برعکس شده و از غشاء عبور می کند.

لایه های فیلتر اسمز معکوس

لایه های فیلتر اسمز معکوس

سیستم مرسوم RO که در دستگاه های تصفیه آب خانگی و سیستم های تصفیه آب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد با استفاده از همین روش آب را فیلتر می کند که طی این فرآیند نیترات ، یون های سختی مضر و ناخالصی های آب به طور کامل حذف می شوند.

در دستگاه های تصفیه آب خانگی آب با فشار پمپ وارد فیلتر ممبرین شده ، بخشی از آن از غشاء اسمزی داخل این فیلتر عبور کرده و بخشی دورریز می گردد. آب تصفیه شده به روش اسمز معکوس بسیار خالص و عاری از هر گونه آلودگی است.


چه نکاتی در مورد فیلتر اسمز معکوس اهمیت دارد؟

در دستگاه های تصفیه آب خانگی فیلتر اسمز معکوس یا همان ممبرین ، قلب دستگاه محسوب می شود. چرا که عمل اصلی تصفیه آب در این فیلتر انجام می گیرد. کیفیت فیلتر ممبرین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما نکته ی مهم دیگر کیفیت فیلترهای پیش تصفیه و تعویض به موقع آنهاست. معمولا قبل از فیلتر ممبران ، سه عدد فیلتر پیش تصفیه استفاده می شود. فیلترهای پلی پروپیلن، کربن گرانول و کربن بلاک. فیلتر پلی پروپیلن می بایست هر سه ماه یک بار و فیلترهای کربن گرانول و کربن بلاک نهایتاً هر شش ماه یک بار تعویض گردند.

فیلترهای پیش تصفیه و RO

فیلترهای پیش تصفیه و RO


عمر فیلتر اسمز معکوس

در دستگاه های تصفیه آب خانگی عمر فیلتر اسمز معکوس بین ۱۲ الی ۱۸ ماه می باشد. البته عمر این فیلتر بستگی به کیفیت فیلترهای پیش تصفیه ، تعویض به موقع فیلترهای پیش تصفیه و کیفیت و میزان سختی آب ورودی نیز دارد. نکته ی دیگری که در بالا رفتن و حفظ کارایی فیلتر اسمزمعکوس نقش دارد، استفاده از هوزینگ ها و فیلترهای آنتی باکتریال است. در دستگاه های تصفیه آب در صورت ماندگی آب داخل محفظه ی هوزینگ ها ، به مرور زمان باکتری ها شروع به رشد و تکثیر در دیواره های هوزینگ و فیلترها می کنند. بعد از روشن شدن مجدد دستگاه، این باکتری ها به درون فیلتر اسمز معکوس نفوذ کرده و عمر آن را می کاهند. اما در دستگاه های آنتی باکتریال با توجه به وجود نقره ، این اتفاق نمی افتد.


کاربردهای دیگر اسمز معکوس

از روش اسمز معکوس در شیرین کردن آب دریاها، بخش های تولید بخار ، صنایع مختلف از جمله کارخانجات صنایع غذایی و دارویی، شیشه های دوجداره و … استفاده می شود. در ویدئوی زیر با ماهیت کلی عملکرد فیلترهای اسمزی آشنا می شوید:


لینک های مرتبط: ” دستگاه تصفیه آب خانگی و حذف نیترات “, ” نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی ” , ” دستگاه تصفیه آب خانگی ارزان قیمت ” , ” دستگاه تصفیه آب خانگی