نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی

برای اینکه بدانیم عملکرد یک دستگاه تصفیه آب خانگی دقیقاً به چه صورت می باشد ، می بایست از عملکرد تک تک فیلترهای این دستگاه آگاه شویم. مجموع ۶ فیلتر موجود در دستگاه های تصفیه آب خانگی یک هدف واحد را انجام می دهند که در نهایت منجر به بالا رفتن کیفیت آب آشامیدنی و حذف ناخالصی های آن می گردد. هر فیلتر مکمل فیلترهای دیگر است و تمامی شش مرحله ی تصفیه آب ، برای حصول بهترین نتیجه ، از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. دستگاه های تصفیه آب خانگی انواع مختلفی دارند که عملکرد هر یک از آنها ممکن است متفاوت باشد. در اینجا به شرح عملکرد رایج ترین نوع دستگاه شش مرحله ای تصفیه آب می پردازیم:

عملکرد فیلتر مرحله ی ۱ دستگاه تصفیه آب خانگی

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی ۶ مرحله ای RO به این صورت می باشد که ابتدا آب وارد فیلتر پلی پروپیلن ۵ میکرونی می شود. در فیلتر پلی پروپیلن که مرحله ی اول دستگاه را تشکیل می دهد، آب تصفیه ی فیزیکی شده و از ذرات معلق ( تا ۵ میکرون ) عاری می گردد. ذرات معلق مثل شن و ماسه ، رسوبات ریز جدا شده از جداره ی داخلی لوله ها و … در آب لوله کشی وجود دارند و اگر در فیلترهای پیش تصفیه حذف نگردند، فیلتر ممبران ( فیلتر اصلی دستگاه ) آسیب خواهد دید و کارایی نخواهد داشت.

فیلتر پلی پروپیلن ، قبل و بعد از مدتی استفاده در دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر پلی پروپیلن ، قبل و بعد از مدتی استفاده در دستگاه تصفیه آب خانگی

حتی پیشنهاد می شود در ورودی ساختمان نیز یک فیلتر پیش تصفیه نصب گردد تا گل و لای و شن و ماسه وارد دستگاه تصفیه آب و به طور کلی تاسیسات ساختمان نشوند. به خصوص در مناطقی که میزان کدورت آب بالاست، حتماً نیاز به فیلترهای ورودی ساختمان هست. بهتر است در ورودی ساختمان و قبل از فیلتر مرحله ی اول دستگاه تصفیه آب خانگی ، از فیلترهای استیل قابل شستشو استفاده کنیم.

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی

در مناطقی که آب لوله کشی گل آلود است برای عملکرد درست دستگاه تصفیه آب، از فیلترهای ورودی ساختمان استفاده کنید


عملکرد فیلتر مرحله ی ۲ دستگاه تصفیه آب خانگی

در مرحله ی بعدی آب وارد فیلتر کربن اکتیو گرانول ( ذغال فعال ) می گردد. این فیلتر وظیفه ی کاهش بو ، طعم نامطبوع و گازهای محلول در آب را دارد. همانطور که می دانید برای تصفیه آب شهری و گندزدایی آن از کلر استفاده می شود که برای سلامتی زیان آور است. فیلتر کربن اکتیو گرانول که از پوسته نارگیل تهیه می شود و منشاء کاملاً گیاهی دارد، میزان کلر آب را کاهش می دهد تا آب آماده ی ورود به مراحل بعدی دستگاه تصفیه آب شود. عملکرد فیلتر کربن گرانول به این صورت است که آب از پایین وارد آن شده و پس از عبور از دانه های کربن ، از قسمت بالایی هوزینگ به سمت مرحله ی سوم می رود. در این بین با برخورد آب با دانه های کربن، میزان مواد شیمیایی محلول، طعم و بوی نامطبوع آن کاهش می یابد.

عملکرد فیلتر کربن گرانول

محتویات فیلتر کربن اکتیو گرانول یا ذغال فعال


عملکرد فیلتر مرحله ۳ دستگاه تصفیه آب خانگی

مرحله ی سوم فیلترهای پیش تصفیه ، فیلتر کربن بلاک می باشد. این فیلتر از یک لایه ی محافظ پلی پروپیلن ۵ میکرونی و مغزی بلوک کربن تشکیل شده است. در حقیقت مکمل مرحله ی دوم دستگاه تصفیه آب خانگی ، همین فیلتر کربن بلاک می باشد. فیلتر کربن بلاک میزان کلر را در آب صفر می کند و گازهای شیمیایی محلول در آب را از بین می برد. بعد از این مرحله آب کاملاً آماده ی ورود به فیلتر ممبران ( membrane ) که مرحله ی اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی است، می گردد.

عملکرد فیلتر کربن بلاک

مغزی یک فیلتر کربن بلاک که عملکرد مشابهی با فیلتر کربن گرانول دارد


عملکرد فیلتر مرحله ۴ دستگاه تصفیه آب خانگی

فیلتر ممبران ( یا ممبرین ) قلب یک دستگاه تصفیه آب خانگی را تشکیل می دهد. پس از فیلترهای پیش تصفیه ، آب آماده می شود که در فیلتر ممبران تغییرات زیادی روی آن اعمال شود و خلوص بسیار بالاتری را بدست بیاورد. برای عملکرد صحیح فیلتر ممبران نیاز داریم که آب با فشار زیادی وارد این مرحله گردد. به همین دلیل پس از فیلترهای پیش تصفیه و قبل از ورود به فیلتر ممبران یک پمپ قرار داده شده است که آب را با فشار به درون فیلتر ممبران هدایت می کند. در فیلتر ممبران آب با روش اسمز معکوس ( RO ) از تمامی یون های سختی مضر محلول ، نیترات ، مواد شیمیایی ، باکتری ، ذرات معلق بسیار ریز و … پاک می شود و به صورت قطره قطره ، وارد منبع ذخیره ی دستگاه تصفیه آب خانگی می گردد. در مرحله ی چهارم، آب به دو قسمت تقسیم می شود. بخشی از آن کاملاً خالص و تمیز شده و وارد منبع می شود و بخش دیگر آن که آب کثیف و آلوده است، وارد فاضلاب می شود.

عملکرد فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی

بخش اصلی عملکرد اصلی دستگاه تصفیه آب خانگی را فیلتر ممبران تشکیل می دهد


عملکرد فیلتر مرحله ۵ دستگاه تصفیه آب خانگی و منبع

نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی به این صورت است که آب پس از مرحله ی چهارم وارد منبع ذخیره می گردد. این منبع تحت فشار هوای درونش با هر بار باز کردن شیر ، آب را پمپاژ می کند. وقتی آب درون منبع کم می شود ، به دلیل تغییر فشار درونی آن ، به دستگاه و پمپ یک سیگنال ارسال می شود که مجدد شروع به کار کنند. یعنی هنگامی که شما شیر آب را باز می کنید و مقداری از آب درون منبع را استفاده می نمایید، همزمان دستگاه شروع به تصفیه ی آب تازه و ذخیره آن در منبع می کند تا جایی که منبع پر شده و مجدد به پمپ RO پیغام توقف دهد. آبی که در منبع ذخیره می گردد ممکن است در صورتی که برای یک مدت طولانی راکد مانده باشد، کمی طعم بگیرد. به همین دلیل در مرحله ۵ دستگاه ، مجددا یک فیلتر کربنی استفاده شده است تا در صورت ایجاد طعم نامطبوع در آب ، آن را از بین ببرد.

نحوه عملکرد منبع ذخیره در دستگاه تصفیه آب خانگی

نحوه عملکرد منبع ذخیره در دستگاه تصفیه آب خانگی RO


عملکرد فیلتر مرحله ۶ دستگاه تصفیه آب خانگی

طعم آب تصفیه شده و خالص با آب لوله کشی و یا آب های معدنی کمی متفاوت است. ممکن است در ابتدا برای شما مزه ی آب کمی تلخ به نظر برسد که بعد از مدتی به این طعم عادت کرده و آب های تصفیه نشده برای شما بدطعم به نظر خواهد رسید. دلیل تلخی آب خلوص بالای آن و به حداقل رسیدن میزان سختی مضر محلول در آن است. فیلتر مرحله ی ۶ دستگاه تصفیه آب خانگی ، فیلتر مینرال نام دارد. این فیلتر میزان سختی مفید آب را تنظیم نموده و علاوه بر کاهش تلخی ، مواد معدنی آب را نیز در حد مورد نیاز بدن، تنظیم می کند. کلسیم و منیزیم از جمله مواد معدنی موجود در آب آشامیدنی هستند. نحوه عملکرد فیلتر مینرال به این صورت می باشد که آب از دانه های معدنی موجود در فیلتر مینرال عبور کرده و با برخورد به این دانه ها، مواد معدنی در آب حل شده و میزان آنها تا حد مورد نیاز برای آشامیدن تنظیم می شود.

محل قرار گیری فیلتر پست کربن و مینرال در دستگاه تصفیه آب خانگی

در دستگاه های تصفیه آب خانگی اطلس فیلتر مینرال و پست کربن در پشت دستگاه قرار گرفته اند


لینک های مرتبط:  ” دستگاه تصفیه آب خانگی خوب است یا بد؟ ” , ” دستگاه تصفیه آب خانگی ارزان قیمت ” , ” دستگاه تصفیه آب خانگی ” , ” دستگاه تصفیه آب خانگی