ضرر دستگاه تصفیه آب خانگی!

اگر در اینترنت جستجو کنید، مقالاتی خواهید یافت که به ضرر داشتن دستگاه های تصفیه آب خانگی برای سلامتی اشاره دارند! این مقالات تا حدودی به نکات صحیحی اشاره نموده اند. به عنوان مثال شما اگر از یک دستگاه تصفیه آب خانگی غیراستاندارد که در فیلترهای آن مواد شیمیایی به کار رفته است، استفاده کنید، قطعاً برای سلامتی شما مضر خواهد بود. و یا دستگاه هایی که عملاً فرایند تصفیه آب را به درستی انجام نمی دهند و به دلیل تقلبی بودن فیلتر ممبران، گاهی حتی پس از مدتی آب را آلوده تر از آن چیزی که وارد دستگاه می شود، می کنند، قطعاً برای سلامتی مضر هستند. متاسفانه در بازار ایران برندهای تقلبی فراوانی وجود دارد که اکثراً توسط مونتاژکاران ایرانی ، از قطعات بی کیفیت چینی ساخته شده اند. اگر بخواهیم کار را آسان کنیم باید بگوییم، بله استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی ضرر دارد!

ضرر دستگاه تصفیه آب خانگی

ضرر دستگاه تصفیه آب خانگی

آیا نوشیدن آب تصفیه نشده ضرر ندارد؟

اما بهتر است منطقی به موضوع نگاه کنیم. استفاده از آب تصفیه نشده چقدر ضرر دارد؟! بر کسی پوشیده نیست که کیفیت آب لوله کشی حتی اگر در ایده آل ترین حالت هم باشد، با کیفیت آب تصفیه شده در محل ، توسطه دستگاه های تصفیه آب خانگی ، قابل مقایسه نیست. چرا که هر چقدر هم که آلودگی ها در مبداً و در تصفیه خانه های شهری ، کاهش یابند، در مسیر لوله کشی تا زمانی که از شیر ظرفشویی منزل خارج شود، آلودگی های بسیاری به آن اضافه می شود. پس بهترین روش این است که آب را درست قبل از استفاده ، تصفیه کنیم.

ضرر استفاده از آب تصفیه نشده

ضرر استفاده از آب تصفیه نشده

ضرر دستگاه های تصفیه آب خانگی چه می شود؟!

خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد که کیفیت آب را بهبود ببخشد ، نه اینکه به آب آلودگی اضافه کند یا صرفاً جنبه ی دکوری داشته باشد! کار آسانی نیست. پیش از هر چیز می بایست در مورد برند دستگاه تحقیق کنید. اینترنت کار را آسان کرده است. به انگلیسی نام برند مورد نظر را سرچ کنید و ببینید آیا همچین شرکتی وجود خارجی دارد یا خیر و اگر هست آیا در زمینه ی تصفیه آب فعالیت می کند؟ اعتبار شرکت مادر تا حدودی از این طریق مشخص می شود. در مرحله ی بعد به استانداردها و گواهینامه های دستگاه دقت کنید. به عنوان مثال گواهینامه ای که موسسه WQA به محصولات ارائه می دهد می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. این مورد هم قابل تحقیق است و از طریق سرچ کردن نام برند مورد نظر در وب سایت www.WQA.org می توانید مطمئن شوید که ادعای فروشنده نسبت به استاندارد بودن دستگاه آیا واقعی است یا خیر. اینها چند مورد از روش هایی بود که می توانیم به کار ببریم تا از استاندارد بودن دستگاه و اینکه استفاده از دستگاه مورد نظر برای سلامتی مان مضر نباشد، اطمینان حاصل کنیم. اما نکات دیگری نیز هست.

در مورد استاندارد بودن دستگاه تصفیه آب خانگی اطمینان حاصل کنید

در مورد استاندارد بودن دستگاه تصفیه آب خانگی اطمینان حاصل کنید

ضرر استفاده ناصحیح از دستگاه تصفیه آب خانگی

استفاده ناصحیح از دستگاه تصفیه آب خانگی نیز برای سلامتی ضرر دارد. اگر به عنوان مثال فیلترها را در زمان مشخص عوض نکنیم، همین امر در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد کرده و باعث عدم تصفیه صحیح آب و گاهی ورود آلودگی هایی به آب که منشا آنها فیلترهای خود دستگاه است، می شود. پس بهتر است از دستگاه های آنتی باکتریال استفاده کنیم و زمان تعویض فیلترها را به تعویق نیندازیم. چرا که می تواند برای سلامتی مضر باشد.

استفاده ناصحیح از دستگاه های تصفیه آب خانگی می تواند برای سلامتی ضرر داشته باشد

استفاده ناصحیح از دستگاه های تصفیه آب خانگی می تواند برای سلامتی ضرر داشته باشد

ضرر استفاده از فیلترهای تصفیه آب برای کاربری اشتباه

گاهی مشتریان از ما سوال می کنند که آیا می توان از فیلتر پلی فسفات در ورودی ساختمان استفاده نمود؟ و سوالاتی مشابه که می خواهند از یک فیلتر تصفیه آب ، در جایی به غیر از کاربری اصلی و صحیح آن استفاده نمایند. این امر علاوه بر اینکه کیفیت آب را بهبود نمی بخشد ، برای سلامتی ضرر هم دارد. به عنوان مثال در صورتی که از فیلترهای تصفیه آب حاوی پلی فسفات که برای آب گرم که کاربرد غیر آشامیدنی دارد، در ورودی ساختمان استفاده کنیم. پلی فسفات حل شده در کل آب ورودی به ساختمان، به صورت آب آشامیدنی نیز مصرف می شود که برای سلامتی بسیار ضرر خواهد داشت. همچنین گاهی توقع داریم با نصب یک هوزینگ جامبو یا هایدرا در ورودی ساختمان که صرفاً ذرات معلق را حذف کرده و برای حفاظت از تاسیسات ساختمان طراحی شده اند، آب آشامیدنی مان دیگر نیاز به دستگاه ۶ مرحله ای نداشته باشد. این یک تصور اشتباه است. با هیچ روشی نمی توان در ورودی ساختمان، آب را تا حدی که برای آشامیدن مناسب باشد و برای سلامتی ضرر نداشته باشد، تصفیه کرد. تنها روشی که می توان از تصفیه آب اطمینان کامل حاصل نمود روش RO است که طی فرایند آن، بخشی از آب دورریز می شود. پس نمی توان در ورودی ساختمان جتی دستگاه های صنعتی گران قیمت RO نیز نصب کرد، چرا که بخش عمده ای از آب هدر می رود. با توجه به موارد بالا می توان گفت که ضرر دستگاه تصفیه آب خانگی کاملاً به انتخاب دستگاه غیر استاندارد و یا استفاده ناصحیح از دستگاه ارتباط دارد. پس می توان با انتخاب یک دستگاه استاندارد و تعویض به موقع فیلترها از سلامت آب اطمینان حاصل نمود.

آب سالم بنوشید

آب سالم بنوشید


لینک های مرتبط: ” زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی ” , ” تصفیه آب خانگی رومیزی ” , ” نحوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی ” , ” دستگاه تصفیه آب خانگی ارزان قیمت ” , ” دستگاه تصفیه آب خانگی ارزان قیمت ” , ” دستگاه تصفیه آب خانگی ” , ” دستگاه تصفیه آب خانگی