دستگاه تصفیه آب خانگی خوب است یا بد؟!

سوالی که در ذهن بسیاری از افراد ممکن است وجود داشته باشد این است که با وجود اطلاعات و اخبار ضد و نقیضی که به در مورد دستگاه های تصفیه آب خانگی به گوش می رسد، در نهایت، دستگاه تصفیه آب خانگی خوب است یا بد؟! برای پاسخ به این سوال، چند مورد از نظرات مختلفی که در مورد دستگاه های تصفیه آب خانگی مطرح می شود را بررسی می کنیم و در نهایت قضاوت در مورد خوب بودن یا بد بودن دستگاه تصفیه آب خانگی را به خود شما می سپاریم:

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی ناکارامد است؟

بسیاری از مخالفان دستگاه های تصفیه آب خانگی این نکته را مطرح می کنند که دستگاه های تصفیه آب خانگی در کیفیت آب تغییری ایجاد نمی کنند و صرفاً جنبه ی تزئینی و تبلیغاتی دارند! در پاسخ باید گفت که بله این گفته در مورد دستگاه های تصفیه آب خانگی غیر استاندارد با کیفیت بسیار بد فیلترهایشان، صحیح است! اما آیا عملکرد تمام دستگاه های تصفیه آب خانگی به این شکل است؟ خیر، دستگاه هایی که برند معتبری دارند و از موسسات بین المللی نشان استاندارد گرفته اند، بی شک تغییرات مثبت و اساسی در کیفیت آب آشامیدنی ایجاد می کنند. پیش از این، مقاله ای با عنوان ” دستگاه تصفیه آب خانگی غیر استاندارد ” نوشتیم و در آن آموزش دادیم که چطور تشخیص دهید دستگاه واقعاً استاندارد دارد یا برچسب هایی که روی آن چسبانده شده است کار دست مونتاژ کاران ایرانی است!

دستگاه تصفیه آب خانگی خوب است یا بد؟

دستگاه تصفیه آب خانگی خوب است یا بد؟

دستگاه تصفیه آب خانگی اثرات بدی روی سلامتی انسان می گذارد!

پایه و اساس این مطلب به دو نکته ی اساسی بر می گردد. اول بحث آلوده تر شدن آب در اثر استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی است. باید گفت به خصوص زمانی که از دستگاه های معمولی و نه آنتی باکتریال استفاده می کنید، اگر تعویض فیلترها را به تعویق بندازید، ممکن است باکتری ها در محیط دستگاه شروع به رشد نمایند و با ورود به فیلتر ممبران از کارایی این فیلتر کاسته شود، گاهی اگر آب خروجی از دستگاه را آزمایش کنیم، می بینیم که میزان آلودگی در آن حتی بیشتر از آب ورودی است! این اتفاق مطمئناً در صورت استفاده ی ناصحیح از دستگاه و تعویض نکردن فیلترها بعد از دو سال خواهد افتاد! گاهی نیز حتی بعد از مدت کوتاهی استفاده از دستگاه می بینیم که آب بد طعم شده و آلودگی در آن حتی بیشتر از میزان ورودی است. این اتفاق نیز در مورد دستگاه های تقلبی با ممبران بی کیفیت می افتد. اما با خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد و با کیفیت و تعویض به موقع فیلترها نه تنها دستگاه باعث آلودگی بیشتر آب نمی شود، بلکه آب خروجی بسیار گوارا و مفید خواهد بود. نکته ی دومی که مطرح می شود حذف مواد معدنی توسط دستگاه تصفیه آب است. بخشی از کلسیم و منیزیم مورد نیاز بدن از طریق آب تامین می شود. البته در یک رژیم غذایی صحیح ، اگر کلسیم و منیزیم را از لبنیات و یا قرص های مکمل غذایی تامین کنیم، دیگر نیاز به تامین آن از آب آشامیدنی نیست. اما آیا دستگاه تصفیه آب خانگی میزان کلسیم و منیزیم را صفر می کند؟ باید گفت که که این مورد برمی گردد به کیفیت فیلتر مینرال ، فیلتر مینرال که مرحله ی ششم دستگاه را تشکیل می دهد میزان مواد معدنی را در آب تنظیم می کند. اگر این فیلتر عملکرد صحیحی داشته باشد، بخشی از مواد معدنی حذف شده مجدد به آب اضافه می شوند. به طور کلی اینکه میزان مواد معدنی توسط دستگاه تصفیه آب خانگی کاهش می یابد دلیل بر بد بودن دستگاه نیست. این میزان کاسته شده از رژیم غذایی به راحتی توسط غذاها قابل بازگشت است. اما خطر واقعی آنجاست که آب آلوده استفاده کنیم. مطمئناً ضرر آن بیشتر خواهد بود!

دستگاه تصفیه آب خانگی خوب

نوشیدن آب سالم با یک دستگاه تصفیه آب خانگی خوب!

در پایان برای جمع بندی باید گفت که اگر از یک دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد و با کیفیت استفاده کنیم و اصول استفاده صحیح از دستگاه را بدانیم، مسلماً این دستگاه روی کیفیت آب و در نهایت سلامتی مان تاثیرات خوب خواهد داشت.


لینک های مرتبط: ” دستگاه تصفیه آب خانگی ارزان قیمت ” , ” دستگاه تصفیه آب خانگی ” , ” دستگاه تصفیه آب خانگی